
Om ölen
Producent: Uppsala Brygghus.
Land: Sverige.
Ölstil: Syrlig fruktöl.
Styrka: 3,8%.
Flaskans bäst före: Maj 2018 (provsmakas 21 februari 2018).
Systembolagets beställningsnummer: 32546.
Pris vid inköp: 29,90 kr.
Serveringstemperatur: 8°C – 10°C.
Lagringsmöjlighet: Ska inte lagras.
Uppsala Brygghus Berry Berry smakar hemkokt saft. Är det bra eller dåligt?
Det är första gången jag dricker öl från Uppsala Brygghus och det visar sig att deras Berry Berry smakar hemkokt saft. Om det är bra eller dåligt ska du få läsa om nu.
Utseende
Röd roséfärg med liten skumkrona som snabbt lägger sig som en ring runt glaskanten.
Doft
Tydlig doft av hallon och blåbär med lite syrlig doft. Som att dofta på outspädd saft. Trevlig saftdoft, men inte mer än så.
Smak
Smak av hallon och blåbär samt med en beska som gör sig påmind lite i efterhand, tillsammans med en fadd eftersmak. Det saknas balans och det är som att dricka en hemkokt saft som inte blev helt lyckad. Doften är bättre än smaken.
Betyg
Jag har druckit godare fruktöl och Uppsala Brygghus Berry Berry är ingen öl jag köper igen. Det är heller ingen öl jag dricker till mat och som sällskapsdryck väljer jag en annan fruktöl. Den upplevs tung och besvärlig att dricka upp, trots sina 33cl. Den åkte i vasken.
2/5