
Om ölen
Producent: Stigbergets Bryggeri.
Land: Sverige.
Ölstil: New England IPA.
Styrka: 5,9%.
Bäst före: Februari 2023 (provsmakas 16 april 2022).
Systembolagets beställningsnummer: 36364.
Pris vid inköp: 29,90 kr.
Serveringstemperatur: 8°C – 10°C.
Lagringsmöjlighet: Ska inte lagras.
Stigbergets Api Yzah från Stigbergets Bryggeri är ännu en IPA.
Stigbergets Bryggeri tycker jag håller en hög lägstanivå. Alltså läs gärna mina tidigare recensioner från bryggeriet. Men det gör du efter att du läst klart recensionen om Stigbergets Api Yzah. Jag tycker den smakar typiskt Stigbergets och är ännu en IPA. Alltså det är i regel inget fel på deras ipor med dess olika stilinriktningar, men de har en tendens att smaka lite samma tycker jag.
Utseende
Stigbergets Api Yzah har en oklar gul färg med gulvit tjock skumkrona.
Doft
Humlearomatisk tropisk doft av ananas, spadet av fruktcocktail på burk, grapefrukt, mango och sockerkaka.
Smak
Humlearomatisk tropisk smak av ananas, spadet av fruktcocktail på burk, grapefrukt och mango. Det finns en beska med eftersmak av de smaker som återfinns i smakbilden. Alltså den smakar typiskt Stigbergets. Den är smakfull men samtidigt också ett uns tillbakadragen i smakbilden.
Betyg
Stigbergets Api Yzah är trevlig öl att dricka som sällskapsdryck eller till grillat kött och hamburgare. men köper jag den igen? Alltså det kan jag tänka mig att göra.
3,5/5